Franchise Yolculuğu

Franchising sistemine geçmeyi düşünen Başlangıç aşamasında bir şirket olabilirsiniz veya zaten franchising sistemine geçmiş ve şu an bir Büyüme dönemindesinizdir. Her iki dönemde de karşılaştığınız veya sizi bekleyen problemleri veya zorlu hedefleri biliyor ve bunları aşmada size yardımcı olmak üzere bekliyoruz.

Franchising Yolculuğu bölümünde sizlere çok yakın gelecek konuları bulunuyor. Amaç; tanımlarını gayet açıklayıcı bir şekilde yaptığımız Olgunluk bölümüne varmak olmak olduğuna göre; Sizlere yardım etmek için hazırız.

Başlangıç

İşe Başlarken doğru yolda olduğunuzdan emin olun!

İşe yeni başlayan bir firma olarak Franchising sistemini; özellikle büyüme stratejiniz için kullanır ve bu sistemle büyüyerek  dünya standartlarında bir marka yaratmayı hedeflersiniz .

Şirketin başarısı için başlangıçta,  hazırlık döneminde  ve ilk 24 ay içinde sizi yönlendirecek ve doğru tavsiyelerde bulunacak tam donanımlı bir profesyoneller  takımı ile çalışmanız gerekir. Bu takım şu kişi/ firmaları içermelidir.

 • Tüm organizasyon kurulumu ve yönetimi hakkında deneyimli bir danışmanlık firması
 • Doğru kişilerden seçilmiş çalışan kadrosu
 • Franchising sistemleri konusunda deneyimli avukatlık bürosu
 • Yeni marka oluşturma ve marka konumlandırması konusunda deneyimli ve yaratıcılık yeteneği yüksek bir reklam ajansı
 • Doğru kararları verebilmek için gereken bilgiyi hızla edinmeyi sağlayacak teknolojik alt yapıyı kurmak üzere bir bilgi işlem firması

Öncelikle franchising sisteminin hem mekanik hem de tüm dinamiklerini tam olarak anlamak ve kavramak gerekir. Franchising sisteminin mekanikleri organizasyonel ve hukuki anlamda, prosesler, prosedürler, politikalar ve programlardan oluşur. Dinamikler ise; franchise veren firmanın franchiseeleri , nihai müşterileri ve startejik iş ortakları ile arasındaki ilişkiyi ve çalışma felsefesini tanımlar.

Operasyonel sistemin hem franchisor hem de franchiseelar için ayrı ayrı oluşturulmuş ve yazılı hale getirilmiş olması gerekir. Böylelikle franchisee herşey tanımlı olduğu için franchisorun iş modellerine kolaylıkla uyum sağlayabilecektir.

Franchise verecek bir operasyonel sistem şunları içermelidir.

 • Müşteri odaklı yaklaşım
 • Güçlü hedefler içeren bir iş planı ve finansal planlama
 • Franchisee’nin performansını geliştirme çalışmalarına odaklı bir yönetim aanlayışı
 • Mükemmel franchisor ve franchisee ilişkisi
 • Müşteri ve çalışan metrikleriyle finansal ve oran metriklerinin bir dengede olduğunu yani işinizi doğru bir  şekilde yönettiğinizi  her daim kontrol edebileceğiniz bir performans değerlendirme sistemi
 • Bilgileri doğru kullanarak doğru karar almak için  teknoloji
 • Etkili eğitim ve personel gelişim programları
 • Operasyonel işletim programları
 • Sözleşme ve Hukuki Dökümanlar
 • Donanımlı ve doğru kişilere franchise vermeyi sağlayacak bir Franchise Bulma ve Yerleştirme  sistemi
 • Üstün liderlik

Yukarıda ki sistemi kurduktan sonra artık her duyduğunuz veya okuduğunuz yeni fikre göre  firmanın yönünü değiştiremeyeceğinizi de anlamış olmanız gerekir.

Bundan sonrasında yapılması gereken ; görev ve sorumluluklara göre delegasyon yapmak, sistemlerin  uygulanırlığını sağlamak, bunun için insanları motive etmek ve kontrol etmektir. Biliyoruz ki burda sayılanları layığı ile yerine getiremezseniz tüm bu franchising çabaları boşa gidecek  yada olabileceğinden çok daha az başarılı olacaktır.

İyi planlanmış bir büyüme  statejisine bağlı kalmak çok önemlidir.

Uygulanması gerekenler şunlardır;

Aceleci davranmamak

İlk 20 -30 franchise  lokasyonun mevcut şehir / bölge   içinde olmasını sağlamak ( Kontrol kolaylığı açısından)

Şirket şubelerini satarak franchise şubesi yapma fikrine açık olmak.

Diğer yandan hemen mevcut şirket şubelerinizin finansal performanslarını incelemek gerekir.

Yeterli anlamda kar marjı yok ise henüz franchise vermeye hazır değilsiniz demektir.

Franchising çabalarınızın başarıya ulaşması için sisteme yatırım yapacak finansala sahip olmalısınız.

Alacağınız franchise isim hakkı bedelleri şirketinizin 2 ila 5 yıllık dönemde alt yapı ve şirketin büyümesi gibi faaliyetlerde size destek olacaktır. Unutmamız gerekir ki insanlar her yeni işe başlarken olduğu gibi: gelirlerini, varlıklarını ve yaşam standartlarını arttırmak için sizden franchise almaya gelmişlerdir.

Doğru bir başlangıç yaparak hızlı ve istikrarlı büyümek için info@samsunmarka.com mail adresinden bizimle iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Büyüme

Yolunuza çıkacak olası hatalarınızın farkında mısınız?

Şirketiniz hedefleriniz doğrultusunda büyür. Ancak markanız büyüme döneminde ise, yapmamanız gereken bazı şeyleri yaptığınızı fark edebilirsiniz.

Hatalar kendilerini aşağıdaki şekillerde göstermeye başlamış olabilir:

 • Aslında para kazanmıyor olmanıza rağmen, franchiseeler ödedikleri royaltyler sayesinde gittikçe daha zenginleştiğinizi düşünürler.
 • Franchiseeler kurullar kurarak sizinle herşeyin pazarlığını yapmak isterler.
 • Franchiseeler, İsim hakkı ücretini ödeyerek markayı ve operasyonel sistemi satın aldıklarını düşünürler.
 • Royalty ücretlerini sadece kendilerine yardımcı olunmasının karşılığında verdiklerini düşünürler ve her zaman ‘ bugün benim için ne yaptın?’ diye sorgularlar.
 • Sistemin ilk franchiseleri şirkertin başarısını kendilerine borçlu olduğunu düşünürler
 • 10-60 ilde 30 ile 200 şubeniz vardır. Yani dağınık bir yapıda büyümüşsünüzdür. Kaleleriniz yoktur.
 • Çok az franchise sizin sisteminizin takipçisidir.
 • Franchise danışmanlarınız polis yada müfettiş olarak görülmektedir.
 • Franchise satılmaz. Franchise adayı sizden franchising almak için bir efor sarfeder, bu sayede doğru kişiyi doğru yerde konumlandırma şansınız olur. Ancak siz eğer franchise satan bir sistem kurarsanız, yarın kendilerini sizin kurallarınıza uymak zorunda hissetmeyecek kişilerle çalışıyor olabilirsiniz.
 • Franchisee ler sizi kendilerine doğru hizmeti sunmak zorunda olan satıcı olarak yorumlarlar.

Ve bu liste uzayıp gider.

Çözüm, bu durumu yaratan duygu, düşünce ve davranışların değiştirilmesinde ve franchisingin algılanış şeklini değiştirerek, algıyı doğru bir şekilde yönetmektedir.

Bir kez franchising algılanış şekli değişince , franchisor ve onların ekiplerinin inançları, düşünceleri ve davranışları da değişecektir ve bu değişim sonuçta nihai müşteriyle daha iyi ilişkiler, pazar büyümesi, şube bazında karlılık artışı  ve doğru franchisor-franchisee ilişkisi ile sonuçlanacaktır.

Samsun Marka bu dönemi “ arap saçı” olarak adlandırır. Arap saçını çözmek mücadele gerektirir ama markanızın başarıya ulaşması için er yada geç bu sorunların tespit edilip, çözülmesi  gerekmektedir. İşte bu mücadelede hızlı yol almak için info@samsunmarka.com mail adresinden bizimle iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Olgunluk

Markanız büyümeye ve gelişmeye devam etmelidir!

Büyük ve başarılı markalar aynı şeylere inanan, işini aynı düşünce ve davranış prensipleriyle yöneten insanlardan oluşur. Bu kişiler sadece “iyi” ile yetinmezler.

İşlerini mükemmele dönüştürmek için hep neyi daha iyi yapabiliriz diye düşünen bu ekibin her sohbet ve kararı;  firmanın potensiyel ve var olan müşterilerinin kafalarında ve gönüllerindeki  gerçek ve algılanılan imajını nasıl zenginleştirileceği üstünedir.

Herkes mükemmel müşteri memnuniyeti yaratmaya odaklanmıştır.

Müşteri memnuniyeti sık sık ölçülür ve müşterilerden alınan geri bildirimler ışığında yapılacak değişikliklere karar verilir.

Franchise sözleşmesinin yenilenip yenilenmemesi müşteriden gelen feedbacklerle doğru orantılıdır.

Herkes, müşterinin  markanın temsilcileri ile iş yapmadan önce , sırasında ve sonrasında nasıl hissettiğiyle ilgilenen bir ekonomide iş yaptığının farkındadır.

Franchisee ve franchisorun tüm bireylerinin oluşturduğu bu büyük takım,  birbirini dinleyen, birbirine saygı duyan ve  işbirlikçi iletişime sahiptir.

Bu sayede herşey müşterilerin markaya daha bağlı, daha çok alışveriş yapan, daha memnun hale gelmesine yardımcı olur.

Marka olarak pazarın ve rakiplerimin büyüme hızından daha büyük bir hızda büyümeye kararındadırlar.

Tüm bunların ötesinde, bu işteki her birey müşteri odaklı yaklaşım yaratma ve devamlılığını sağlamada karalıdır.

Her birey, bölüm ve takım , kar ve büyümenin anahtarının müşterilerin markanızla iş yaptıklarında hangi duyguları yaşamak istediklerinin bilgisiyle çalışır.

Bu firmalar iyi eğitilmiş ve gelişmiş takım üyelerine sahip olarak , işlerinin memnun, bağlı ve sık kullanıcılar yaratmak ve bunları muhafaza etmek olduğunu bilir, inanır ve buna göre haraket eder.

Bütün pazarlama aktiviteleri ve müşteri hissiyatını anahtar faktör olarak merkeze koyar ve sistemlerini buna uygun olarak yönetirler.

Herşey s.m.a.r.t hedefler  üzerine kurulur ve ölçümlenir.

Kişisel hedefler şirketin hedefleriyle paraleldir.

İyi ile yetinmeyip mükemmele giden yolun  disiplinli ve sistematik çalışma gerektiği bilirler.

Samsun Marka; firmanızın Olgunluk Dönemine gelmesi konusunda size destek vermek üzere hazırdır. Bizimle irtibata geçmek için info@samsunmarka.com adresini kullanabilirsiniz.